The Student Design category recognises and celebrates the work of Victorian design students. Entry is open to students of design across all design disciplines represented in the Victorian Premier’s Design Awards. Students must be studying at a recognised Victorian university, TAFE institution or Registered Training Organisation to be eligible for entry during the entry period.

2021 Best in Category

Luna Modular AFO

Aaron Nguyen / Darren Tan - Biomechanical Engineer / Jarrod Cahir - Orthotist / Dr Giuliano De Antonis - Osteopath / Emma Luke - Honours Supervisor

2021 Finalists

AddiVent

AddiVent

Aman Bhatti / Benjamin Fraser

Crema

Crema

Cara Jordan-Miller / RMIT University / Honours Supervisor - Judith Glover / Glass Fabricator - Maureen Williams

Deeper than thirst

Deeper than thirst

Alysha Magro / Swinburne University of Technology / Swinburne School of Design, Photomedia

Emergency Department Futures

Emergency Department Futures

Troy McGee / Monash University Design Health Collab / Daphne Flynn / Selby Coxon / Keith Joe / Cabrini Emergency Department

H2 Snow

H2 Snow

Tim Lutton

House of the Victorian Government Architect

House of the Victorian Government Architect

Alessandro Castiglioni / Michael Spooner, RMIT University

Locus Amoenus

Locus Amoenus

John Power / Billy and Pota Sakkas / Brendan Armstrong / Stewart Haines

nDirection System

nDirection System

Devika Panicker / Joseph Jiahao Luo

HIGHLY COMMENDED Phycoforms

Phycoforms

Shimroth John Thomas / Seaweed Solutions CRC-P / Museum of Old & New Art (MONA) / RMIT University

Serene Vibe

Serene Vibe

Luke Masters / Julian Vilsten - Behavioural Psychologist / Jane Galvin -  Occupational therapist

Tread Lightly

Tread Lightly

Anthony Jongen / Swinburne University of Technology / Colcac Otway Shire / Surf Coast Shire

Villa Santorini

Villa Santorini

Jikang Liu / Jiaheng Xu / Weiwei Tong / Xinghang Fu

2020 Best in Category

Aegis

Charlotte McCombe / Tanuj Kalra / Jui Deepak Apte

2020 Finalists

Aegis

Aegis

Charlotte McCombe / Tanuj Kalra / Jui Deepak Apte

ATN GT Solar Car (Priscilla)

ATN GT Solar Car (Priscilla)

Matt Millar / Simon Curlis / Sarawit (Richie) Hongladaromp / ATN / RMIT

Prefab 21

Prefab 21

Deakin University School of Architecture and Built Environment / FormFlow / Samaritan House Geelong

Quito

Quito

Kennyjie

Shara Clarke Aboriginal Cultural & Education Centre

Shara Clarke Aboriginal Cultural & Education Centre

Emma Croker / Kieran Merriman / Tutors - Christine Phillips & Stasinos Mantzis / RMIT University

2019 Best in Category

Gecko Traxx

Ryan Tilley / Gecko Traxx

2019 Finalists

Food Delta

Food Delta

An Ni / Cheng Jie / Huang JiaRong / Kuo Po-Hsuan / Zhai QingYun

Gecko Traxx

Gecko Traxx

Ryan Tilley / Gecko Traxx

Lettuce Eat

Lettuce Eat

Maddison Ryder

Levity – Wake Up To Racism

Levity – Wake Up To Racism

Lois Vergel / Swinburne University of Technology

Madame X

Madame X

Yuchen Gao

Ntaria Design

Ntaria Design

Nicola St John / Ntaria Design

Platform

Platform

Matt Caldar / Lauren Garner / Olivia Potter / Will Muhleisen and Courtney Brown / Office

HIGHLY COMMENDED Riza

Riza

Neal Kaldor / Stella Qingquing Yang / Temitope Adesina / Tutor - Alisa Andrasek & Joshua Lye / RMIT University

The Tower of Two Cities

The Tower of Two Cities

Jack Jordan / Paris Gazzola / RMIT University

2018 Best in Category

2018 Finalists

No entries found.

2017 Best in Category

2017 Finalists

No entries found.

2016 Best in Category

2016 Finalists

No entries found.

2015 Best in Category

No entries found.

2015 Finalists

No entries found.

2014 Best in Category

No entries found.

2014 Finalists

No entries found.